Strona główna » Islam » Co po miesiącu Ramadan ?

Co po miesiącu Ramadan ?

Drodzy Bracia i Siostry życzę nam wszystkim aby Allah SWT zaakceptował nasz post i dobre uczynki w miesiącu Ramadanie. Ale co dalej? Co po Ramadanie? Allah SWT stworzył nas po to byśmy go czcili nie tylko w jednym konkretnym miesiącu ale przez całe nasze życie. Praktyka religijna i wysiłek z nią związany nie ogranicza się bowiem jedynie do „trzydziestu dni” w roku. Jest wiele praktyk i niezmierna ilość dobrych uczynków, które są od nas wymagane.

Małe dobre uczynki realizowane stale są wartościowsze od tych większych, ale czynionych sporadycznie np.: raz do roku. Prorok SAW pouczył nas abyśmy czynili to na co nas stać i to co jesteśmy w stanie znieść. Najlepsze czyny dla Allaha SWT, są te które trwają.
Pamiętajcie też drodzy bracia i siostry o modlitwie w środku nocy – Qiyam Leyl gdyż jest to sposób na wejście do raju. Prorok SAW powiedział: „Nakarmcie głodnego i dbajcie o zachowanie relacji rodzinnych, módlcie się nocą kiedy ludzie śpią, a wejdziecie do raju w pokoju. Prorok (SWA) rzekł również, że Qiyam Leyl to honor muzułmanina.

Drodzy Bracia i Siostry pragnę także przypomnieć wam o możliwości postu w miesiącu Shawwal czyli miesiącu, który jest po Ramadanie. Możemy wówczas pościć sześć dni jak wspomina o tym Prorok (SAW) w hadisie, mówiąc że ten kto pości Ramadan i po tym sześć dni z Shawwal to tak jakby pościł cały rok. Mogą to być jakiekolwiek dni z Shawwal ale najlepiej aby były to dni zaraz po świętach Eid Al-fitr i aby pościć je dzień po dniu, ponieważ człowiek jest wtedy przyzwyczajony do postu po Ramadanie.
I tak jak w Ramadanie dbaliśmy o recytację Koranu tak i teraz o tym pamiętajmy. Nie chcemy przecież być z tych o których Koran mówi:
„Powiedział Posłaniec:
O Panie mój!
Mój lud wziął ten Koran
jako pustą gadaninę.” Koran [25:30]

Imam Nadzib Al Sabahi