Strona główna » Islam » Post w miesiącu Ramadan

Post w miesiącu Ramadan

Drodzy bracia i siostry przed nami błogosławiony okres, wielka szansa i miłosierdzie od Allaha (SŁT).

Drodzy bracia i siostry co robimy kiedy spodziewamy się ważnego gościa? Jak się przygotowujemy na jego przyjęcie?

Nadchodzi właśnie taki gość jest nim błogosławiony miesiąc Ramadan. Allah (SŁT) mówi w Koranie:

To jest miesiąc ramadan, w którym został zesłany Koran – droga prosta dla ludzii jasne dowody drogi prostej, i rozróżnienie. Kogo z was zastanie ten miesiąc,to niech pości w tym czasie. Kogo z was zastanie ten miesiąc, to niech pości w tym czasie. A ten, kto jest chory lub w podróży, to przez pewną liczbę innych dni. Bóg chce dać wam ulgę, a nie chce dla was utrudnienia; chce, żebyście dopełnili tę liczbę i żebyście głosili wielkość Boga za to, że On poprowadził was drogą prostą. Być może, będziecie wdzięczni!”

Abu Huraira relacjonował iż Prorok (PzN) powiedział, że kiedy zaczyna się Ramadan to otwierane są bramy raju i zamykane są bramy piekła a szatany  zakuwane  w łańcuchy.

Ten miesiąc  to coś w rodzaju „boskiej szkoły”, która otwiera swoje bramy każdego roku na cały miesiąc w której wierni ćwiczą i praktykują posłuszeństwo wobec nakazów Allaha (SŁT) oraz oddalają się od wszystkiego co zakazał. To miesiąc postu, modlitwy, wybaczania, dobroczynności jak również recytacji Koranu, który został w tym właśnie miesiącu zesłany.

Niektórzy z was mogą się zastanawiać co jest celem Ramadanu. Post w tym miesiącu ma wiele korzyści.

Jedną z nich jest nauczenie swojej duszy cierpliwości. Głód także zmiękcza serca i pokazuje nam jak mogą czuć się ludzie biedni, którzy nie mają na co dzień pożywienia. Bogaci odczuwają wtedy wartość tego czym zostali obdarowania przez Allah (SŁT). Post uczy nas jak walczyć z pokusami i oddala nas od kłamstwa, niesprawiedliwości i niewłaściwego traktowania innych ludzi. Prorok (PzN) powiedział, że ten kto nie oddali się od fałszu tego głód i pragnienie idzie na marne.

Post polega na powstrzymaniu się od jedzenia i picia ale przede wszystkim na oddaleniu się od popełniania grzechów. Wykorzystajmy więc właściwie ten niepowtarzalny czas jakim jest Ramadan.

Autor: imam Nadzib Al Sabahi