Strona główna » Islam » A gdyby tak, w sobotę uratować komuś życie?

A gdyby tak, w sobotę uratować komuś życie?

Brzmi świetnie, czyż nie? Jeśli przypomnimy sobie słowa sury Al Maida „A ten, kto ratuje człowieka, czyni tak, jakby ratował całą ludzkość”, może się okazać, że możemy uratować nie jednego człowieka, a na dodatek jest to w zasięgu większości z nas.

Każdy człowiek jest w posiadaniu cudownego leku, którym może się podzielić z innymi. Tym lekiem jest nasza własna krew. Chcielibyśmy Was, drogie Siostry i Bracia zachęcić do udziału w I Ogólnopolskim Dniu Krwiodawstwa Wśród Muzułmanóworganizowanym pod hasłem „Kropla Która Ratuje Życie” przez Społeczność Projektu Nowi Muzułmanie oraz pod patronatem Ligii Muzułmańskiej w RP i Portalu Islam Info.

Nigdy nie oddawaliście krwi? Jeśli zrobimy to razem zobaczycie, że to nic strasznego.

Żeby oddać krew trzeba mieć pomiędzy 18 a 65 lat, ważyć ponad 50 kg i mieć ogólny dobry stan zdrowia. Tylko tyle i aż tyle. Niektóre choroby, albo przebyte urazy lub zabiegi chirurgiczne, dentystyczne i kosmetyczne dyskwalifikują z oddawania krwi czasowo (od 1 tygodnia, do 2ch lat) lub stale. Aby dowiedzieć się więcej zachęcam do zapoznania się ze stroną Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawiehttps://www.rckik-warszawa.com.pl/kto-nie-mo%C5%BCe-odda%C4%87-krwi.html.

Jeśli nie możecie oddawać krwi pamiętajcie, że udostępnienie informacji o naszej akcji w Waszej lokalnej społeczności to też dobry uczynek.

W Polsce można oddawać krew pełną, albo poszczególne jej składniki. Za pierwszym razem oddaje się tylko krew pełną, pobieranie składników krwi trwa dłużej i wymaga specjalnego sprzętu. Po pierwszej donacji krwi pełnej można porozmawiać z lekarzem na temat chęci oddawania składników krwi, jeśli ktoś takową wyraża.

Przygotowanie do oddawania krwi (zwanego donacją) zaczynamy dzień wcześniej. W ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi należy wypić ok. 2 litrów płynów (woda mineralna, soki). Wykluczamy też z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego: mleko, masło, kiełbasę, pasztet, śmietanę, rosół, tłuste mięso oraz jajka, orzeszki ziemne i ciasta kremowe (odrobina mleka do kawy nam nie zaszkodzi, ale możliwie maksymalnie ograniczamy tłuszcze). Warto natomiast ubogacić dietę w produkty bogate w żelazo czyli zieleninę lub chude czerwone mięso. W dniu donacji należy być wyspanym i wypoczętym, od rana pić wodę, najlepiej mieć przy sobie butelkę i popijać małymi łykami. Przed donacją spożywamy lekkie śniadanie (np. pieczywo, chuda wędlina, ser biały, dżem) Możemy wypić kawę, a jeśli mamy z reguły niskie ciśnienie, jest to nawet wskazane. Powinniśmy ograniczyć palnie papierosów. Nie oddajemy krwi jeśli jesteśmy przeziębieni lub czujemy, że coś jest nie tak z naszym stanem zdrowia. Nie wolno też oddawać krwi po spożyciu alkoholu. Kobiety w trakcie miesiączki i trzy dni od jej zakończenia też nie mogą oddawać krwi. Zabieramy ze sobą dowód osobisty. Na miejsce lepiej udać się komunikacją miejską, gdyż po donacji możemy czuć się osłabieni, szczególnie jeśli oddajemy krew pierwszy raz, nie wiemy jak zareaguje nasz organizm.

Procedura oddawania krwi może się różnić zależnie od miejscowych zwyczajów w danym centrum krwiodawstwa. Ta którą opiszę bazuję na moich doświadczeniach w RCKiK w Warszawie. Pamiętajcie, że personel zawsze służy pomocą jeśli czegoś nie będziecie wiedzieć.

Najpierw udajemy się do szatni gdzie zostawiamy okrycia wierzchnie. Potem pobieramy numerek z automatu. W niektórych centrach krwiodawstwa przy pierwszej donacji pobiera się oddzielny numerek i procedura wygląda nieco inaczej (np. obejmuje badanie na oznaczenie grupy krwi). Następnie wypełniamy ankietę i zapoznajemy się z informacjami dla krwiodawców. Z wypełnioną ankietą jesteśmy wzywani do rejestracji (czasem ankietę otrzymujemy dopiero po rejestracji). Zostaje tam potwierdzona nasza tożsamość i otrzymujemy opaskę na rękę z naszymi danymi i kodem kreskowym.

Następnie czekamy na wezwanie do gabinetu zabiegowego, gdzie pobrana zostanie od nas mała próbka krwi do wstępnego badania. Gdy wyniki badania będą dostępne, zostaniemy zaproszeni do gabinetu lekarskiego. Jeśli wyniki będą dobre, lekarz przeprowadzi z nami wywiad, zmierzy ciśnienie, osłucha i odeśle do części budynku gdzie oddajemy krew. Dostaniemy też od niego kupon na kawę\sok i batonik który odbieramy w szatni, dostaniemy tam także fartuch. Jeśli nasze wyniki nie będą dobre dostaniemy informację co możemy zrobić żeby je poprawić i kiedy możemy spróbować ponownie. Pamiętajmy, że normy które musi spełniać nasza krew abyśmy mogli ją oddać są bardzo wyśrubowane, idealnie w środku normy, dyskwalifikacja z oddawania nie oznacza, że z naszym zdrowiem dzieje się coś złego.

W Warszawie pokój oddań znajduje się na pierwszym piętrze. Na górze warto zjeść batonika, w łazience myjemy zgięcia łokciowe, po czym ubieramy fartuch i czekamy na wezwanie. Gdy wyświetli się nasz numerek zostaniemy zaproszeni na fotel. Panie pielęgniarki fachowo się nami zajmą. Pamiętajcie jednak o jednej ważnej zasadzie – jeśli oddajecie krew z lewej ręki to obowiązkowo patrzcie się w tym czasie w prawo. A tak serio, personel pracujący w centrum wie co robi, prawdopodobnie nawet nie poczujecie wkłucia, ale co wrażliwszym polecam skupić się na tym co akurat leci w telewizorze przed Wami. Jednorazowo pobierane jest 450 ml, trwa to od 3 do 10 minut zależnie od naszego ciśnienia i gęstości krwi dlatego bardzo ważne jest nawodnienie, które zaczynamy dzień przed i kontynuujemy od rana. Po donacji zostańcie chwilę na fotelu, upewnijcie się, że dobrze się czujecie, jeśli zaschnie Wam w ustach możecie poprosić o szklankę wody. Po wszystkim w szatni oddajemy fartuch i opaskę, a pobieramy pudełko czekolad i z satysfakcją i hasanatami możemy opuścić centrum.

Centrum Krwiodawstwa i ludzie tam pracujący są przyjaźni i bardzo pomocni. Jeśli będziecie mieć jakiekolwiek wątpliwości, zawsze możecie dopytać personel. Pamiętajcie też, że w każdej chwili możecie z donacji zrezygnować, jeśli poczujecie się źle nie ważne, czy fizycznie, czy psychicznie, nikt nie będzie miał do Was o to pretensji.

W dniu w którym oddaliśmy krew nie powinniśmy planować żadnych wyczerpujących zajęć. Oddawanie krwi jest bezpieczne, ale nigdy nie wiemy jak organizm zareaguje na donację. Możemy słabiej się czuć. Jeśli poczujemy się źle, powinniśmy poinformować znajdującą się najbliżej nas osobę, że oddaliśmy krew i usiąść, przechylając się tak żeby głowa znalazła się między kolanami, lub, o ile to możliwe położyć się z nogami do góry. Jeśli poczujemy się źle w ciągu 48h od oddania skontaktujmy się z centrum w którym oddawaliśmy krew.

Oddawanie krwi nie jest niczym strasznym, ale wiemy, że razem raźniej, szczególnie za pierwszym razem. Dlatego zapraszamy Was inshaallah w dniu 16 marca do RCKiK w Warszawie ul. Saska 63/75. Spotykamy się o godzinie 9 (wejście dla krwiodawców z tyłu budynku) i wspólnie spróbujemy in sha Allah uratować komuś życie.

Autorka: Katarzyna  Kucharska